Gyakori kérdés választás előtt, hogy milyen a teljesítménye egy jó softlézer készüléknek és melyiket a legérdemesebb megvenni. Legutóbb Szabó Zoltán kedves olvasóm küldött egy ilyen levelet. Azt szoktam ilyenkor válaszolni, hogy hatékonyság szempontjából több technikai paramétert együttesen érdemes értékelni.
De mik ezek, mire érdemes figyelni, hogy a reklámozott adatok ne tévesszenek meg?
Milyen mélyen hat a softlézer?
Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy milyen mélyen hat a lágylézer. Nos, ezt elsősorban a fény hullámhossza határozza meg. a látható piros fény (650-780nm) nem hatol mélyre, a felszíni szövetekben nagy része elnyelődik, ezért felületes, bőr és nyálkahártya problémák kezelésére alkalmas.
A láthatatlan infravörös tartományban működő készülékek, mint a B-Cure lézer is (808nm) energiája több centiméter mélyen hatol a szövetekbe, ezért ízületi-, ín-, izom betegségek vagy például az arc- és homloküreg gyulladásainak kezelésére is alkalmas.
A fontos technikai paraméterek egyike a teljesítmény is
Nagyon lényeges a softlézerek működési módja is, azaz hogy folyamatosan vagy szakaszosan, úgynevezett impulzus módban adják-e le az energiát. Mit is értünk ez alatt?
Nézzünk rá egy egyszerű példát: ha egy szöget a falba szeretnénk ütni, azt nem folyamatos erővel toljuk, hanem a kalapács impulzusaival, ütéseivel verjük be a falba. Ha be szeretnénk lökni egy bezárt ajtót, többször nekirugaszkodunk, nem folyamatosan toljuk azt. A hétköznapi és szakirodalmi példák is azt bizonyítják, hogy az impulzus módban leadott energia hatásosabb.
A B-Cure softlézer is ezen az elven működik. A készülék által is alkalmazott impulzus mód hatékonyabb energialeadást tesz lehetővé, mint a folyamatos sugárzási mód.
Tehát az impulzus üzemmódú készülék hatékonysága megfelel a nagyobb milliwatt teljesítményű, de folyamatos üzemmódú softlézerének.
További lényeges szempont, hogy a B-Cure lézer megtartja a lézerek alap tulajdonságát, a párhuzamos sugárnyalábot, ami biztosítja az egyenletes energia eloszlást. A kezelt 4,5 cm² felületen a sugárforrástól távolabbi (4-5 cm) szövetek is ugyanazt az energiasűrűséget kapják, mint a fényforráshoz közelebbiek. Az olyan készülékek esetében, amelyek sugárnyalábja széttartó, az energiasűrűség (=hatékonyság) a fényforrástól távolodva lényegesen csökken. (Jó példa erre a zseblámpa).
Az orvostechnikai tanúsítvány elengedhetetlen
Nem technikai szempont, de nem mellékes a lágylézer készülékek nemzetközi orvostechnikai tanúsítványa, ami alapfeltétele az európai jogszerű forgalmazásnak és bizonyítja a számos európai standardnak való megfelelést, amelyek tartalmazzák a biológiai és klinikai hatékonyság értékelését, a technikai és biztonsági szempontokat.
Amely készüléken nem található a „CE” jelölés és a gyártó a vásárló kérésére nem tudja bemutatni az orvostechnikai tanúsítványt (CE Certificate), azzal mindenképp ajánlott az óvatosság.
Ha körültekintően választ softlézer készüléket az ember…
…sok esetben a dokumentáció fontosabb lehet, mint hogy hány mW a teljesítménye, hiszen tanúsítás nélkül sok mindent lehet állítani manapság. Ha biztosra akar menni, akkor pedig kérje a forgalmazót, hogy 2-3 hétig hadd próbálja ki a softlézer készüléket. A legtöbb esetben erre nemet fog kapni, mert túl nagy rizikó lenne élesben bizonyítani Önnek, pedig nagyon fontos, hogy a „saját bőrén” érezze a készülék hatékonyságát.
Járjon el Ön is körültekintően, hogy ne dobja ki a pénzét az ablakon. Tájékozódjon a piacon megtalálható készülékekről, és kérje lágylézer specialista segítségét a választásban. Itt tud nekem írni: https://kezilezer.hu/kerdezzen-a-lagylezer-szakertotol/